Strict Standards: Redefining already defined constructor for class wpdb in /DISK2/WWW/rajecek-zabreh.cz/www/wp-includes/wp-db.php on line 57 Zneužitá ekologie aneb Wanemi CZ a Zábřeh vs. Sdružení Za zdravý Ráječek » Vítejte na webu odpůrců záměru Wanemi

Vítejte na webu odpůrců záměru Wanemi

Vážený návštěvníku našich stránek.

V současné chvíli probíhá soudní spor. Firma Wanemi zažalovala své odpůrce a stejně tak
členy přípravného výboru pro konání místního u Krajského soudu v Ostravě za údajné poškození
dobrého jména firmy. O výsledku soudního procesu budete informováni.

NOVINKY:

Omlouváme se, ale zřejmě kvůli technické závadě (nevylučujeme ovšem ani hackerský útok) je část našich dat momentálně nedostupná. Pokusíme se co nejdříve postupně obnovit celý obsah webu ze záložních databází. Za případné výpadky v provozu se velmi omlouváme.

=================================================

Úvod

Vážení spoluobčané! Právě jste zavítali na internetové stránky odpůrců megalomanského záměru firmy Wanemi. Díky vaší finanční a morální podpoře se snažíme stupňovat naši snahu o vytvoření protiváhy mediální kampani, která dezinformuje veřejnost o dění kolem záměru, který se vznosně nazývá “Využití obnovitelných zdrojů energie a druhotných surovin při výrobě papíru v průmyslové zóně v Zábřehu”. Díky placené mediální kampani si mnozí myslí, že realizaci záměru firmy WANEMI CZ nestojí již nic v cestě. Opak je pravdou! Záměr přes všechna zveřejňovaná prohlášení a reklamu není pro naše životní prostředí přínosem, má mnoho slabin a má velmi silnou opozici v lidech, kterým není lhostejné, v jakém prostředí budou žít, jaký vzduch budou dýchat a jakou vodu budou pít. Bojujeme jen za naše společné právo na zdravé životní prostředí pro nás a naše děti!

Co nám hlavně vadí na záměru Wanemi?

  • Výrazně se zhorší životní prostředí oproti současnému stavu. Bude nás obklopovat obrovské kvantum prachových emisí, nezanedbatelné množství škodlivin, gigantické množství oxidu uhličitého (skleníkový plyn) a všudypřítomný nepříjemný zápach!
  • Ačkoliv si to mnozí nepřipouštějí, dojde k podstatnému zvýšení zdravotních rizik obyvatelstva Zábřeha a okolních obcí (zejména nárůst alergií ze spór plísní, vážná respirační onemocnění, výskyt nádorových onemocnění, …)
  • Dojde k nezanedbatelnému snížení cen všech pozemků a nemovitostí na Zábřežsku a okolí!
  • I přes současné problémy s dopravní situací projede zábřežskými silnicemi za rok na 100.000 těžkých nákladních aut, která zatíží městské prostředí exhalacemi a prachovými emisemi. Celoročně nás bude 24 hodin denně obtěžovat zvýšený hluk!
  • Navíc se zde bude ročně třídit a zpracovávat 275.000 tun sběrového papíru - to je víc než polovina celoročního objemu z celé České republiky. Při třídění bude vznikat množství odpadu. Nabízí se otázka: Kam s ním?
  • Ačkoliv původní záměr počítal pouze s polovičním množstvím paliva, ročně se na vlastní provoz spotřebuje 195.000 tun dřevoštěpky. Pokud by se toto množství vršilo na jednu hromadu po dobu tří let, vyrostla by nám v Zábřehu druhá Cheopsova pyramida!
  • Málokoho asi překvapí, že enormní spotřeba dřevní hmoty způsobí podstatné zvýšení cen paliva pro obyvatelstvo a zhorší jeho dostupnost. Přitom přebytky tepla, vzniklého spalováním, mají být mařeny v chladících zařízeních. Odpadní teplo se stane velkým problémem.
  • Tento projekt nemá v Evropě obdoby. Oproti původně deklarovanému rozsahu z počátku r. 2006 se navýšila kapacita výrobní produkce 2,5x na celkových 250 tisíc tun lepenky ročně. V továrně bude pracovat pouhých 40 technických a 120 dělnických zaměstnanců!
  • O dalších věcech nechceme raději spekulovat. Připomínáme jen, že předmětem podnikatelské činnosti firmy Wanemi je mimo jiné též nakládání s odpady (vyjma nebezpečných).

Doufáme, že naše www stránky jsou kvalitním komunikačním prostředkem pro všechny, kteří chtějí získat konkrétní a nezkreslené informace o záměru připravovaném firmou Wanemi v zábřežské průmyslové zóně. (Dovolili jsme si z webových stránek firmy Wanemi použít tuto mírně modifikovanou větu, která se nám opravdu moc líbí, protože zní krásně věrohodně. Učinili jsme to tak ovšem bez jejich souhlasu.)Předpokládáme, že ke vzájemné komunikaci budou využívány nejen údaje v sekci “O nás“, ale i možnost přímého položení otázky prostřednictvím tohoto webu v sekci “Otázky”. (I tuto větu jsme si dovolili bez souhlasu firmy Wanemi použít.)