Strict Standards: Redefining already defined constructor for class wpdb in /DISK2/WWW/rajecek-zabreh.cz/www/wp-includes/wp-db.php on line 57 Zneužitá ekologie aneb Wanemi CZ a Zábřeh vs. Sdružení Za zdravý Ráječek » Místní referendum

Místní referendum

Občané mají právo podílet se na správě veřejných věcí přímo nebo svobodnou volbou svých zástupců (Listina základních práv a svobod č. 2/1993 Sb., hlava druhá, čl. 21)

Na této stránce budeme zveřejňovat informace, které budou nějakým způsobem souviset s naší snahou o vyhlášení místního referenda v Zábřeze.

Novinky :

 • O osudu referenda rozhodne až ÚSTAVNÍ SOUD!
 • 15.4.2009 byl opětovně podán staronový návrh na konání místního referenda na
  pozemky pro záměr Wanemi. Důvodem byla změna okolností - zastupitelé uznali, že původní smlouva na kterou se vymlouvali při neschválení původního návrhu na referendum je neplatná. Přípravný výbor se snažil před schválením nové smlouvy o možnost vypsání referenda. Návrh přípravného výboru byl však zastupitelstvem v podstatě okamžitě zamítnut (nadpoloviční většinou 12 hlasů). Stejně tak byl bohužel zamítnut i zcela návrh na vypsání zcela nového referenda, které by umožnilo
  občanům Zábřeha vyjádřit se k prodeji celé průmyslové zóny firmě Wanemi. Bohužel i tento návrh byl tuctem “našich demogratických zastupitelů” zamítnut. Zastupitelstvo tak, aniž by o tom informovalo předem občany, rozhodlo o tom, že celá průmyslová zóna (22 hektarů), na kterou se upínaly naděje zábřežáků, pokud jde o místní zaměstnanost,  bude prodána firmě Wanemi, která zde plánuje zřídit 330 pracovních míst. Na dotaz, zda to není na tak velkou plochu do budoucna příliš málo se účastníci schůze mohli dozvědět, že 330 je víc než NULA - vskutku unikátní zdůvodnění. Zastupitele nezajímala ani skutečnost, že není nijakým způsobem přesně specifikováno, co na prodávaných pozemcích v budoucnu bude.
 • V současnosti čekáme na výrok Ústavního soudu. Ovšem v souvislosti s událostmi, které se udály na posledních dvou zastupitelstvech (18.2. a 4.3.2009) se zdá, že zábřežští zastupitelé konečně pochopili, že smlouva o smlouvě budoucí s Wanemi je s největší pravděpodobností opravdu bezpředmětná a neustále se odvolávat na její platnost je již trapné. Proto představitelé Wanemi v zastupitelstvu iniciovali proces tzv. “nápravy potenciálních nedostatků minulé smlouvy” a opětovně (a tentokráte již zřejmě nikoliv protizákonně a nesprávně) zveřejnili seznam pozemků, které by měla Wanemi získat. V kontextu toho se přípravný výbor rozhodl opětovně podat staronový návrh na konání místního referenda. Je to pokus, který má umožnit zastupitelům, kteří nakonec snad pochopí, že občané mají právo na to, rozhodnout se, zda v Zábřehu problematickou stavbu chtějí či nikoliv, hlasovat nyní “pro referendum” a dát tak příležitost všem, koho se v budoucnu tato záležitost dotkne. Někteří zastupitelé si možná uvědomí, že tím, že “napraví potenciální nedostatky minulé smlouvy“, tak tím vlastně sejmou břemeno zodpovědnosti z minulého zastupitelstva. Následnými kroky totiž zřejmě zodpovědnost, ze které se budou muset zodpovídat svým spoluobčanům, svým dětem a vnoučatům přesunou na bedra zastupitelstva současného. O staronovém návrhu přípravného výboru se dočtete ZDE.
 • Ztracené iluze? Ano, ale nic nekončí – jedeme dál… článek ve výtisku našeho informačního zpravodaje z února 2009.
 • (7.12.2008) Referendum o Wanemi může být - o právu občanů Zábřeha rozhodne Ústavní soud - tisková zpráva Přípravnému výboru k rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě o zamítnutí návrhu na konání referenda
 • (2.12.2008) Krajský soud v Ostravě zamítl dne 20.11.2008 návrh přípravného výboru na konání místního referenda.
 • (11.11.2008) Na 17. listopad 2008 je připraveno na Masarykovo nám. Setkání u KAŠNY. Začátek v 15:00 hod. Příznivci referenda, přijďte nás v hojném počtu podpořit. Plakáty k vytisknutí naleznete ZDE.
 • (21.10.2008) V reakci na prohlášení zastupitelů ze dne 16.10.2008 vydali odpůrci Wanemi následující prohlášení
 • (13.10.2008) Smlouva o budoucím prodeji pozemků míří k soudu - žalobu podávají zábřežští občané a zastupuje je advokátka Jana Hamplová.
 • (10.10.2008) Zábřežské zastupitelstvo se na svém mimořádném “neveřejném” zasedání 9.10.2008 rozhodlo NEVYHLÁSIT REFERENDUM. Podrobnosti z jednání zastupitelstva jsou ZDE.
 • (2.10.2008) Jednání zastupitelstva proběhlo ve čtvrtek 9.10.2008 v 15:00 hodin ve velkém sálu KD Zábřeh.
 • (26.9.2008) Ač byla schůze zastupitelstva 24.9.2008 jedna velká blamáž (viz. videozáznam z celého průběhu zastupitelstva), zajímala se o ni poměrně hodně média. Přečtěte si články: MF Dnes 26.9.2008 - O referendu (ne)jednali až do noci. A výsledek? Blamáž [PDF], S lidmi se nemluví [PDF] a Šumperský a jesenický deník - Zábřeh: referendum bude [PDF]. O projednávání bodu s referendem se zajímala též Česká televize, která ve čtvrtek 25.9.2008 v 18:00 hodin vysílala reportáž v regionálním zpravodajství - viz. Reportáž ČT1 (čas 1:02:30 - 1:05:40).
 • (24.9.2008) Schůze zastupitelstva k bodu referendum skončila fiaskem (viz. videozáznam z celého průběhu zastupitelstva)
 • (23.9.2008) Zábřežští patrioti chtějí do programu zasedání zastupitelstva dne 24.9.2008 zařadit bod, který by mohl přinést v kauze WANEMI zásadní zvrat. Více se o této záležitosti dočtete ZDE. Advokátkou Mgr. Hamplovou byla zásadním způsobem zpochybněna SoBS. Zde je k dispozici její právní názor.
 • (22.9.2008) Ačkoliv byl shledán Městským úřadem Zábřeh Návrh přípravného výboru pro referendum jako BEZVADNÝ, “naše” městská rada byla z nepochopitelných důvodů zřejmě “přinucena” NEPŘEDLOŽIT návrh přípravného výboru pro referendum k projednání na nejbližší schůzi zastupitelstva města. Více se dočtete ZDE.
 • (10.9.2008) Rádi bychom vás seznámili s tím, že 9.9.2008 byl Městskému úřadu doručen NÁVRH PŘÍPRAVNÉHO VÝBORU na konání místního referenda o prodeji městských pozemků pro firmu Wanemi CZ a.s. ve dnech 17.10. a 18.10.2008 dle par.10 zákona č.22/2004 Sb. Spolu s tímto návrhem bylo předloženo více než 3000 podpisů občanů Zábřeha, kteří myšlenku konání místního referenda podpořili. Nyní je řada na zastupitelích. UPOZORŇUJEME OVŠEM, ŽE PODPISY SBÍRÁME I NADÁLE!!! Čím více podpisů budeme mít k dispozici, tím transparentnější bude pro zastupitele vůle občanů. Prosíme všechny příznivce konání referenda aby podpisové archy doručili co nejdříve na sběrná místa. Děkujeme.

Tiskové zprávy a prohlášení :

Nezávislé posudky a studie:

Následují odkazy na dokumenty, které odhalují chyby a nesrovnalosti v dokumentaci, na základě níž získala firma Wanemi souhlasné stanovisko MŽP k EIA. Pokud by mělo MŽP k dispozici informace obsažené v těchto posudcích, tak by s největší pravděpodobností Wanemi souhlasné stanovisko MŽP k EIA vůbec nezískala!

________________________________________________________________________

Pod čarou :

Tiskové zprávy a dokumenty firmy Wanemi a jejich příznivců :

Zde dáváme našim čtenářům prostor k tomu, aby se seznámili s informacemi, dokumenty a argumenty představitelů firmy Wanemi a jejích příznivců. Pokládáme za důležité, abychom na našem webu zveřejňovali i tyto informace. Internetové stránky firmy Wanemi jsou již od března 2008 naprosto mrtvé a proto jsou jejich informace šířeny výhradně prostřednictvím letáků popř. novinových článků v různých tiskovinách.