Praha - Polovina Čechů musela loni dýchat ovzduší, v němž byly překročeny zdravotní limity pro rakovinotvorné látky.
Vyplývá to ze zatím nezveřejněné zprávy o stavu životního prostředí, kterou má deník Aktuálně.cz k dispozici a nejspíše už příští týden ji projedná vláda.
Analýza konstatuje, že nadlimitní karcinogenní benzo(a)pyren, který vzniká při spalování uhlí, nafty nebo při výrobě koksu a železa, v roce 2007 zaznamenaly 22 měřících stanic z jednatřiceti.
"Cílový emisní limit byl překročen na 4,9 procentech území, kde ale žije 51 procent obyvatel," konstatuje se ve zprávě. Loňské údaje jsou přitom díky příznivějším rozptylovým podmínkám o něco pozitivnější - v roce 2006 byl limit překročen na devíti procentech území, kde žije 69 procent obyvatel.
"Oproti roku 2006 roční průměry poklesly, a to především vlivem příznivějších meteorologických a rozptylových podmínek. Na většině lokalit jsou patrné nárůsty koncentrací během topných sezon," uvádí se ve studii, kterou ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem a dalšími institucemi zpracovala Česká informační agentura životního prostředí CENIA.
Šéf Mittalu chce omezit prach a dým
V jednom se ovšem loňské údaje od těch předloňských neliší. Místem s nejvyššími koncentracemi rakovinotvorných látek v ovzduší zůstává i nadále ostravská čtvrť Bartovice.
"Nejvyšší roční průměrná koncentrace byla naměřena - stejně jako v loňském roce - v Ostravě-Bartovicích, kde byla hodnota cílového imisního limitu překročena téměř devětkrát," konstatuje ekologická zpráva pro vládní kabinet.
Podle rozptylové studie Vysoké školy báňské v Ostravě je ve městě největším znečišťovatelem rakovinotvornými látkami ocelářská společnost ArcelorMittal.
"Studie ukázala, že ArcelorMittal přispívá v nejpostiženějších ostravských obvodech Radvanice a Bartovice ke znečištění prachem ze zhruba 65 procent a u karcinogenních látek dokonce z více jak 85 procent," okomentoval studii Jan Šrytr z Ekologického právního servisu, který zastupuje občany těchto ostravských čtvrtí.
Ostrava patří rovněž mezi místa, kde stanice Českého hydrometeorologického ústavu naměřily vysoké koncentrace další rakovinotvorné látky - arsenu, který vzniká třeba při spalováním uhlí nebo výrobě kovů.
Ze 73 stanic byly nadlimitní hodnoty na pěti místech: v Ostravě-Bartovicích, Ostravě-Mariánských hor, v Praze 5-Řeporyjích, ve Stehelčevsi a Kladně-Švermově.
V Ostravě a Kladně-Švermově koncentrace arsenu překračovaly povolené limity už v minulých letech. "Na stanici Stehelčeves a v Kladně se měřilo teprve druhým rokem a překročení zde bylo indikováno poprvé," stojí v ekologické studii. V Praze 5-Řeporyjích během posledních čtyř let roční průměr postupně narůstal, až zde byla v roce 2007 poprvé překročena norma.
"Ačkoliv se oproti roku 2006 zvýšil počet lokalit s překročením imisního limitu z tří na pět, na většině z 24 měřených míst byl zaznamenán pokles roční průměrné koncentrace," uvádí Zpráva o stavu životního prostředí v roce 2007.