Praha - Vědci přinášejí stále nové důkazy o tom, jak znečištěné ovzduší poškozuje zdraví lidí.
Nejnovější poznatky českých vědců dokazují například to, že muži, kterým chybí jeden specifický gen, mohou být přechodně v zimních měsících, během topné sezony, neplodní.
"Tyto dispozice má asi polovina mužů," řekl nedávno v Hospodářských novinách Radim Šrám, který se v Ústavu experimentální medicíny dlouhodobě zabývá vlivem znečištěného ovzduší na zdraví lidí.
Při jiném výzkumu badatelé zjistili, že lidé, kteří se dlouhodobě pohybují ve znečištěném prostředí, dokážou až o patnáct procent hůře uzdravit svou DNA, jež byla z různých důvodů poškozena.
"To znamená, že takoví jedinci opravují změny vyvolané karcinogenními látkami hůře, a proto je u nich i zvýšené riziko vzniku nádorového bujení v příštích desetiletí," dodal Šrám.
Opatrné by měly být i těhotné ženy. Pokud žijí především v prvním měsíci těhotenství v prostředí s vyššími koncentracemi polycyklických aromatických uhlovodíků, je velmi pravděpodobné, že se jí narodí dítě s nižší váhou.
Děti pak bývají i častěji nemocné a mohou mít vážné zdravotní potíže v dospělosti. Jsou náchylnější k vysokému krevnímu tlaku, respiračním a kardiovaskulárním nemocem.
Člověk, který žije v oblasti se špinavým ovzduším, může rizika snižovat, když bude jíst dostatek ovoce a zeleninu. Osoby se zvýšenou hladinou vitamínu C totiž mají méně poruch chromozomů a menší poškození DNA.